Električna vozila budućnost gradskog prevoza
Elektricna ili e-vozila su budućnost gradskog prevoza jer značajno smanjuju zagadjenje životne sredine, ali ostaje da se reše problemi punjenja, smanjenja cena i povećanja kapaciteta tih vozila, upozorili su danas stručnjaci i privrednici u Privrednoj komori Beograda.
"Elektroprevoz jeste budućnost, ali kako i kojim sredstvima stići do ovog prevoza je veliko pitanje", rekao je na okruglom stolu o održivom javnom prevozu generalni direktor Gradskog saobraćajnog preduzeća (GSP) Beograd Željko Milković, navodi se u saopštenju.
On je naveo da GSP ima 650 autobusa i 95 trolejbusa svakog dana u saobracaju, da mesečno za struju izdvaja 25 miliona dinara, a za gorivo oko 400 miliona dinara.
Milković je kazao da je uvodjenje EU direktiva deo poslovne politike kompanije, a u pogledu održivog transporta sve više ih se odnosi na zamenu klasičnih alternativnim gorivima, odnosno zamenu dizela baterijama na struju.
On je ocenio da u ovom trenutku najveći problem predstavljaju sistemi punjenja, a sporni su i kapaciteti punjača, kao i cene jer su ti autobusi još veoma skupi.
Sekretar za zaštitu životne sredine Grada Beograda Goran Trivan, ocenio je da su električna vozila bolje rešenje od uvodjenja filtera u svako vozilo, ali je upozorio da se problem smanjenja emisije štetnih gasova na nulu ne rešava ukoliko se električna energija proizvodi klasičnim fosilnim gorivima koja su najveći zagadjivači, a to je preovladjujući način proizvodnje u Srbiji.
"Suština e-gradskog prevoza to što se on priprema za svaku liniju i vrstu prevoza posebno, za razliku od klasičnih dizel vozila", rekao je zamenik direktora poljske kompanije Solaris bas end koač (Bus&Coać) Adam Zielinski.
Ta kompanija, koja je napravila studiju za trolejbusku liniju 41 u Beogradu, dužine 10 kilometara, ima iskustvo u projektima električnog prevoza u Nemačkoj i drugim evropskim zemljama, a razvija i hibridna vozila sa čijom proizvodnjom je pocela 2001. godine.
Zelinski je kazao da je su za liniju 41 ponudjene dve opcije koje se razlikuju po snazi punjača ( 100 i 200 kilovatsati) jer se električni autobusi kreću na baterije koje se pune električnom energijom.
On je naveo da su za tu liniju potrebne dve stanice za punjenje, kao i da je u toku dana potrebno 12 punjenja, što omogućava 17 sati vožnje.
Preuzeto sa: beta
Šta mi radimo?
- Upravljanje procesima i investicijama
- Konsalting
- Ishodovanje dozvola
- Lobiranje
- Zakonska regulativa
- Startup preduzeća
Mailing lista
Rečnik


-
Konsultanske usluge
WBCG Konsalting nudi prilagođena konsalting rešenja Vašoj kompaniji za kompleksne izazove sa kojima se susrećete iz oblasti zastite zivotn...
-
Lobiranje
Lobiranje predstavlja veoma važan činilac efikasnog funkcionisanja celokupnog društveno političkog sistema jedne demokratske države.
-
Upravljanje projektima
Mislite da Vam treba pomoć pri upravljanju projektima u oblasti zastite životne sredine, infrastrukturne izgradnje ili obnovljivih izvora en...
Novosti
-
Francuska će 2040. godine obustaviti prodaju vozila na benzin i dizel
Francuska planira da prodaju automobila na dizel i benzin obustavi do 2040. godine u okviru ambicioznog "Klimatskog p...
-
Delu Velikog koralnog grebena preti uništenje
Mnogim koralima Velikog koralnog grebena u Australiji preti potpuno uništenje zbog nedavnog oštećenja Grebena zbog...
-
Novi Pazar dobija toplanu na biomasu
Gradska skupština Novog Pazara je dala saglasnost "Gradskoj toplani" za izgradnju postrojenja za grejanje na biomasu.
-
Klimatske promene i zagadjen vazduh najveće pretnje zdravlju
Klimatske promene i zagadjen vazduh dve su najveće opasnosti po javno zdravlje na području od Evrope do centralne A...
-
Škotska dobila plutajuće vetrenjače (VIDEO)
Prva plutajuća farma vetrenjača u svetu se formira blizu severoistočne obale Škotske, a ta revolucionarna tehnolo...
-
Ispod reke Amazon otkrivena nova, ogromna podzemna reka
Amazon je druga najveća reka na svetu, a od nje je veći samo Nil. Naučnici su, međutim, otkrili da ispod reke Ama...