Na srpskim deponijama "leži" 250 miliona evra
Godišnje se u Srbiji, prema pojedinim procenama, nakupi oko 54.000 tona opasnog otpada, a svega 2.500 tona odlaže se na adekvatan način. Brine, međutim, to što niko ne zna šta se dešava sa preostale 52.000 tona zapaljivog, eksplozivnog, toksičnog otpada.
U Srbiji ne postoje postrojenja za tretman i odlaganje opasnog otpada, niti odgovarajući prostor za skladištenje. Opasan otpad se privremeno skladišti u uglavnom neodgovarajućim uslovima na mestu nastanka, ali se često bez ikakve kontrole odlaže na komunalne ili divlje deponije.
Komunalni otpad se odlaže, uglavnom, na neuređene deponije, a postoji i ogroman broj divljih smetlišta. “Krivci” su uglavnom nesavesni građani koji bacaju otpad gde god stignu, ali i činjenica da više od 2,5 miliona domaćinstava nije pokriveno organizovanim sakupljanjem otpada. Kod nas se, međutim, malo razmišlja o zbrinjavanju opasnog otpada.
- Evropska banka je sa 12 miliona evra bila spremna da podrži otvaranje ovakvog postrojenja, ali, iako su prvo pristali, Šabac pa Krnjevo su odustali, a i Skupština Vojvodine je donela odluku da se takvo postrojenje ne može graditi na teritoriji AP - kaže Miodrag Mitrović, vlasnik “Miteka”.
Ovaj otpad ozbiljan je problem velikih gradova, poput Beograda, Niša, Novog Sada i Kragujevca kao velikih industrijskih centara, ali je i velika šansa za privredu Srbije, koja bi izgradnjom savremenih centara za reciklažu ili uništavanje opasnog otpada, uz otklanjanje “tempirane ekološke bombe”, došla u situaciju da pored uštede i dobro zaradi.
Kada bismo uništavali svih 50.000 tona opasnog otpada, po prosečnoj ceni od pet evra, budžet bi od toga bio bogatiji za 250 miliona evra godišnje.
Preuzeto sa: novosti
Šta mi radimo?
- Upravljanje procesima i investicijama
- Konsalting
- Ishodovanje dozvola
- Lobiranje
- Zakonska regulativa
- Startup preduzeća
Mailing lista
Rečnik


-
Konsultanske usluge
WBCG Konsalting nudi prilagođena konsalting rešenja Vašoj kompaniji za kompleksne izazove sa kojima se susrećete iz oblasti zastite zivotn...
-
Lobiranje
Lobiranje predstavlja veoma važan činilac efikasnog funkcionisanja celokupnog društveno političkog sistema jedne demokratske države.
-
Upravljanje projektima
Mislite da Vam treba pomoć pri upravljanju projektima u oblasti zastite životne sredine, infrastrukturne izgradnje ili obnovljivih izvora en...
Novosti
-
Zašto morske životinje jedu zalutali plastični otpad?
Brojne životinje čiji su životi vezani za vodu se udave ili zapletu u otpad od plastike
-
Obustavljena gradnja najveće brane u Brazilu
Sud u Brazilu odlučio je da prekine radove na izgradnji džinovske brane Belo Monte u amazonskoj prašumi, objavljen...
-
Svetske reke u opasnosti od presušivanja
Neke od najvećih i najznačajnijih reka u svetu presušuju usled prekomerene eksploatacije vode, što će imati dale...
-
Holandija gradi energetski čvor u Severnom moru
Položaj ostrva omogućiće da se energija šalje u Holandiju, Veliku Britaniju, Belgiju, Nemačku i Dansku.
-
Norveška, 2040. godina: „Zbogom“ mlaznim avionima na kraćim letovima
-
Škotska dobila plutajuće vetrenjače (VIDEO)
Prva plutajuća farma vetrenjača u svetu se formira blizu severoistočne obale Škotske, a ta revolucionarna tehnolo...